Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Relacje, zdjęcia i doniesienia z kraju.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: azor »

Witajcie ! Dziś od 14:00 do 16:00 obserwowałem przez lornetkę 7x35 osobliwy obiekt jaki pojawił się nad Ropczycami - dodam, że wcześniej zauważyłem  bardzo dużej wysyokości przelot jednego jasnego obiektu z kierunku SSE na W wydawało mi się że był jeszcze jeden, ale skupiłem uwagę lornetką na tym wyraźnym srebrzystym odbijającym Słońce. Po około 10 sekundach zgubiłem go z oczów. Lustrując niebo zauważyłem jakiś czas później jasny stacjonarny punkt w samym zenicie w kierunku południowym. Niebo zupełnie bezchmurne. Obiekt o srebrnej barwie tkwił cały czas nie ruchomo. Niestety był na bardzo dużej wysokości przez co próby jego sfotografowania powiodły się, ale przy obiektywie tylko 18-105 mm obiekt wyszedł jako jasny punkt. Mam zdjęcie samolotu pasażerskiego lecącego na kilku km i tego punktu na razie w flightradar nie ma danych z godziny 15:26 abym zobaczył na jakiej wys poruszał sie samolot. Obiekt po godzinie 15 jakby powoli zaczął się oddalać na SSW, najprawdopodobniej zmieniał wysokość lub kierunek, ustaliłem to ponieważ gdy widok zasłaniał mi mur z rynną wówczas można było ten szczegół w lornetce zauważyć. Co to było ? Wykluczam balon na tak długi czas obserwacji i godzinne nieruchome tkwienie w miejscu, samolot lub inne latające znane mi pojazdy. Informowałem Przemka, ale o nw tym czasie niczego swoją kamerą nie zauważył  podanym kierunku. Mam pytanie do observatora ? Czy w tym kierunku są za dnia widoczne jakieś ciała niebieskie ?
Extremis
Infrzak
Posty: 61
Rejestracja: czw lut 28, 2013 11:52 am

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: Extremis »

To samo nad Jaworznem o godzinie około 21. Jutro wrzucę foto, a i tak jest bardzo słabej jakości w miejscu obiektu wyszła blada plamka.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: azor »

Ciekawe, ale też obserwacja dwu godzinna ? Fotki ;) niestety takie jak widać... mam ich więcej. http://www.iv.pl/][ external image ][/URL] http://www.iv.pl/][ external image ][/URL] http://www.iv.pl/][ external image ][/URL]
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: observator »

Wrzucam screen nieba z dzisiaj z godziny 14 naszego czasu. Ewidentnie azorze złapałeś planetę Wenus. Jest mała pod względem rozmiarów, bo ma około 12,8" , więc lornetka to trochę za słaby przyrząd żeby rozpoznać jej jajowatą fazę (w lewym górnym rogu jest jej powiększenie) a na zdjęciu słabą optyką wyjdzie znacznie gorzej. Świeci z jasnością minus 4 (-4 mag.)  O 14  godzinie była w górowaniu, czyli dokładnie na kierunku południowym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sob sie 03, 2013 7:58 pm przez observator, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: azor »

Dzięki cały czas myślałem czy to nie jakaś planeta bo coś mi świtało, że Wenus za dnia też jest widoczny ;) Dzięki za informację sprawa została wyjaśniona choć obiekt jaki zauważyłem wcześniej był w locie...Zastanawiam się ile osób złapało się na Wenus w środku dnia ?
Ostatnio zmieniony sob sie 03, 2013 8:11 pm przez azor, łącznie zmieniany 1 raz.
Extremis
Infrzak
Posty: 61
Rejestracja: czw lut 28, 2013 11:52 am

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: Extremis »

Hola Hola Panowie, tą Wenus nie zasłaniały chmury, chowały się za nią. Też miałem nadzieję że to planeta ale to raczej odpada. Obiekt widziałem przez 15 - 20 minut.
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: observator »

:Hay: Chowały się za nią, powiadasz? A czym to obserwowałeś, jeśli łaska? Ona jest tak jasna, że przez cienkie chmury cirrus widać ją bez problemu.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: azor »

Potwierdzam moją też było widać przez bardzo bardzo rzadkie chmury . Observator wczoraj kamera zarejestrowała ''przelot'' w kierunku N coś niezwykle jasnego raczej meteoryt odpada iridium też sprawdzałem nie było o 22:00 nic. Czas trwania to 4 sekundy jasność spora  światło nagle powiększa swoją jasność/rozmiary i po 4 sekundach lecąc znika. Wygląda jak jakaś iridium, ale to nie to ? Masz jakiś pomysł co to mogło być lub jaka satelita ? <a href=http://zapodaj.net/7a544c1690aac.jpg.html>3 sierpania 2013.jpg</a>
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: observator »

Jaki odcinek nieba pokonało przez te cztery sekundy? Jeśli tyle co średnica Księżyca lub dwie, to satelita, jeśli dużo większy odcinek, to meteor. 
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Obserwacja NOL przez dwie godziny ?

Post autor: azor »

Z filmu widzę, że średnica Księżyca tylko czy np. tutaj mogę gdzieś odszukać jaka to była ewentualnie satelita ? http://www.heavens-above.com/ Takich rozbłysków, przelotów iridium lub innych satelitów jest naprawdę sporo jak przeglądam materiał
ODPOWIEDZ

Wróć do „OBSERWACJE Z POLSKI”