Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Awatar użytkownika
Przemekkk666
Weteran Infranin
Posty: 1052
Rejestracja: wt maja 03, 2011 4:35 pm
Kontakt:

Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Przemekkk666 »

Nie jest żadną nowością, że w przemyśle czy to muzycznym czy filmowym, a nawet odzieżowym pełno jest symboliki, głównie sprowadzającej się do wszechobecnych trójkątów, piramid, czy słynnego oka opatrzności.Zakładam temat, ponieważ to z czym zetknąłem się w ciągu ostatnich kilku miesięcy było dla mnie mimo wszystko dość szokujące. W przypadku tzw. gwiazd muzycznych wychodzi na to, że oni chyba podpisują jakąś lojalkę czy coś bo inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć, no chyba, że w sposób kompletnie bezmyślny papugują po innych ale w końcu ktoś to musiał rozpocząć? Mam oczywiście na myśli różne gesty, znaki itp, każdy kto widział teledyski lady zgagi wie co mam na myśli.Ale wracając do meritum, to szukając zwykłej koszulki w galeriach handlowych, w sklepach, które wydawały się normalne, natknąłem się na wręcz zatrzęsienie t-shirtów z różnymi trójkątami czy trójkąto- piramidami, na wielu są też różne napisy, których treść także jest co najmniej podejrzana i to powtarza się w wielu sklepach.Pewnie część pomyśli, że mam jakąś paranoję ale ja po prostu widzę i staram się wyciągnąć z tego jakieś wnioski. Ostatnio np. wracałem z pracy i zobaczyłem coś takiego:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
aphx
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: ndz maja 18, 2014 3:32 pm

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: aphx »

Nie wydaje mi się aby wszechobecne starożytne (bo okultyzm to dość mętnę pojęcie) symbole były wynikiem jakiegoś skoordynowanego działania. Ich umieszczanie w różnych miejscach to wynik działania ludzi od reklamy, marketingu, itp. którzy chcą jak np. na powyższym plakacie umieścić w tle coś co w umyśle widza skojarzy nadchodzący festiwal z czymś tajemniczym, wręcz mistycznym. W końcu wszyscy znamy te symbole - piramidy, tajemnicze "oko opatrzności", symbole bóstw starożytnego Egiptu. Większość z nas nie zna jednak ich szczegółowego znaczenia - kojarzymy je głównie z czymś tajemicznym, starożytnymi misteriami które były "tylko dla wybranych". Na tych wszystkich skojarzeniach żerują współcześni marketingowcy i artyści w celu ubarwienia swoich produktów.
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Ronin »

To trochę takie działania archetypowe. Symbol ma za zadanie wywołać pewne skojarzenia. Przy okazji powstaje pytanie czemu miałoby to służyć ? Czy masowe rozpropagowanie pewnych symboli zwiększa ich moc ? Idąc tropem starej maksymy, trzeba by sprawdzić kto ma z tego korzyści i wtedy można pokusić się o stwierdzenie, czy to działania celowe, czy przypadek .
Klayton
Infrzak
Posty: 33
Rejestracja: ndz sty 12, 2014 9:47 pm

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Klayton »

Ja trochę z innej beczki.Ostatnio przeczytałem artykuł na GW ( nie wiem po co tam nadal wchodzę ) że krzyż celtycki to neofaszystowski symbol. Z tego co wyczytałem na internecie to krzyż celtycki jest jedną z form krzyża akceptowanego przez Kościół katolicki jako religijny symbol chrześcijan.  Oczywiście komentarze wyjaśniające to zostały wcześniej usunięte i teraz wiszą kompletnie inne komentarze na tym portalu, popierające opinię tejże gazety.  O co więc chodzi ? Ja nie rozumiem - może ktoś to na chłopski rozum wytłumaczyć ? 
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Ciekawski Jasiu »

Ja uważam, że coś jest na rzeczy ale to temat rzeka a ja mam jedynie własne doświadczenia i szczątkawą wiedzę. Jednak nie bagatelizuję znaczenia syboli. Symbol rodzi skojarzenia i myśli a z mojego doswiadczenia wynika, że myśl wpływa na otaczajacą nas rzeczywistość. Wg mnie to nie przypadek.
Ostatnio zmieniony pt lip 18, 2014 6:28 pm przez Ciekawski Jasiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
flying humanoid
Infrańczyk
Posty: 108
Rejestracja: sob maja 26, 2012 3:24 pm
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: flying humanoid »

Żyjemy obecnie w totalnym śmietniku informacyjnym. Przepływ idei jest teraz o wiele łatwiejszy niż w czasach "z przed internetu".który spopularyzował wszelkiego rodzaju teorie spiskowe. Jestem grafikiem, żyje z tego, daleko mi do masona, satanisty czy innego spiskowca, ale sam w swoich grafikach wykorzystuje czasami takie symbole.W grafice jak we wszystkim na sprzedaż rządzi moda. Teraz jest moda na wąsy, jelenie, znaki masońskie i trójkąty ;)  Co drugi hipster chodzi w takiej koszulce, dlatego nie popadał bym w paranoje. Wszystkiego można się dopatrzyć i podpiąć ideologie jeżeli bardzo się tego chce ( ksiądz Natanek ;) )Niestety w dzisiejszych czasach wszystko jest na sprzedaż, symbole które kiedyś miały głębszy sens, zostały przeżute przez pop kulturę i tyle...
Awatar użytkownika
Przemekkk666
Weteran Infranin
Posty: 1052
Rejestracja: wt maja 03, 2011 4:35 pm
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Przemekkk666 »

Nie wiem, dla mnie to jest po prostu głupie paradowanie w takich ciuszkach, równie dobrze można by chodzić po mieście w T-shircie ze swastyką bądź wizerunkiem kim dzong ila (koszulki z Che są bardzo powszechne) No może troszeczkę mnie poniosło.Ale generalnie wszystko sprowadza się do takiej bezmyślności i bezrefleksyjności, nad czym ubolewam.
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: niedzwiec »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Przemekkk666" data-cid="115574" data-time="1405766825">Nie wiem, dla mnie to jest po prostu głupie paradowanie w takich ciuszkach, równie dobrze można by chodzić po mieście w T-shircie ze swastyką bądź wizerunkiem kim dzong ila (koszulki z Che są bardzo powszechne) No może troszeczkę mnie poniosło.Ale generalnie wszystko sprowadza się do takiej bezmyślności i bezrefleksyjności, nad czym ubolewam.</blockquote>A propos swastyki - nachalnie nadużywana przez nazistów wryła się najpierw w ziorową świadomość Niemców, a potem na lufach niemieckich czołgów proponowana była reszcie Europy, co w konsekwencji zmieniło biegunowo znaczenie tego symbolu w świadomości ludzi (przynajmniej na zachodzie).Nie popadałbym w paranoję, ale może jest coś w nadużywaniu symboli, chociaż z drugiej strony - mi rzeczy nadużywane szybko się nudzą.
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Ronin »

Też pomyślałem tutaj o "swastyce",  i o tym jak całkowicie w ludzkiej świadomości (przynajmniej wśród ludzi kultury "zachodniej") zostało odmienione jej znaczenie. Stało się tak  przez sposób w jaki (i głównie przez kogo) była używana... Może to o to chodzi, żebyśmy się przyzwyczaili do pewnych symboli :)
Awatar użytkownika
Froncek
Infrzak
Posty: 39
Rejestracja: sob paź 05, 2013 7:08 pm

Re: Symbolika okultystyczna w przemyśle rozrywkowym

Post autor: Froncek »

Jeśli dla niektórych z was trójkąt jest jakimś okultystycznym, albo masońskim symbolem, to co powiecie o podręcznikach do matematyki, gdzie w dziale geometrii jest mnóstwo różnych trójkątów. Masoneria od najmłodszych lat oddziałuje na podświadomość dzieci i młodzieży? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „DYSKUSJA OGÓLNA”