Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Relacje, zdjęcia i doniesienia z kraju.
Gusztaf
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:04 am

Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: Gusztaf »

Witam Was. Zajrzałem tu przypadkiem i postanowiłem napisać.Pewnego wieczora, tuż po zachodzie słońca gwiazdy robiły się coraz bardziej widoczne, więc rozpoczęły się przygotowania do fotografowania nocnego nieba. Mój kuzyn postawił aparat na aucie, z włączoną migawką na czas naświetlania 30 sek. Po jakimś czasie w trakcie oglądania zdjęć naszą uwagę przykuło jedno z nich, które postaram się załączyć.Otóż po ponad dwóch latach roztrząsania tematu nie potrafimy dojść do wniosku, który jednoznacznie wyjaśniłby nam to, co jest na tym zdjęciu. Nie wymienię wszystkich naszych dziwnych pomysłów, bo zanudziłbym Was na amen, albo popadalibyście ze śmiechu.Tor przemieszczania się tego punktu jest na tyle intrygujący, że postanowiliśmy zaryzykować i poddać fotkę Waszemu sądowi.Fotka wykonana 17 marca 2012 roku w miejscowości Ustrobna na Podkarpaciu (pod Krosnem). Z tego, co czytałem w Waszych postach, dowiedziałem się, że o pewnych sprawach nie miałem pojęcia (np. satelity szpiegowskie w dwójkach, trójkach). Napiszcie Proszę, co o tym sądzicie.  [ external image ] [ external image ]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
AnusMundi
Infrzak
Posty: 91
Rejestracja: czw lip 17, 2014 8:53 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: AnusMundi »

Czy zdjęcie rzeczywiście było wykonane z czasem naświetlania równym 30 sekund? W takim wypadku gwiazdy powinny już się dosyć wyraźnie rozjechać w kreseczki, a tego nie widać. Czy może aparat był ustawiony na montażu niwelującym ruch nieba? To jednak nie pasuje mi do kwestii ustawiania go na samochodzie. To co zostało zarejestrowane wygląda jak efekt poruszenia aparatu, wtedy jednak to powinno zostać zaobserwowane w przypadku innych gwiazd, chyba, że obiekt świecił krótko i tylko wtedy aparat został poruszony. Prosimy o więcej danych i zdjęcie w wyższej rozdzielczości, ponieważ wątpliwości jest dużo:)
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: observator »

To proste jak drut. Na zdjęciu masz Wenus i Jowisza plus kilka gwiazd z gwiazdozbiorów Barana i Wieloryba. Ten ślad to ewidentnie poruszony obraz Wenus podczas uruchamiania migawki w aparacie. Zestawiłem Twoje zdjęcie z mapką nieba tego miejsca w tym dniu i o tej godzinie. Pasuje i zagadka rozwiązana.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gusztaf
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:04 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: Gusztaf »

Proste może dla Ciebie. Nam jakoś trudno było przekonać się do tego, iż poruszenie może dotyczyć tylko jednego obiektu na zdjęciu, a pozostałych już nie. Może to przez brak doświadczenia ;-) Dziękuję za poświęcony czas.
AnusMundi
Infrzak
Posty: 91
Rejestracja: czw lip 17, 2014 8:53 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: AnusMundi »

No tak, wszystko pasuje Observatorze. Ale jak wyjaśnisz wątpliwość Gusztafa "Nam jakoś trudno było przekonać się do tego, iż poruszenie może dotyczyć tylko jednego obiektu na zdjęciu, a pozostałych już nie." ?
Gusztaf
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:04 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: Gusztaf »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AnusMundi" data-cid="115679" data-time="1406180023">Czy zdjęcie rzeczywiście było wykonane z czasem naświetlania równym 30 sekund? W takim wypadku gwiazdy powinny już się dosyć wyraźnie rozjechać w kreseczki, a tego nie widać. ... Prosimy o więcej danych i zdjęcie w wyższej rozdzielczości, ponieważ wątpliwości jest dużo:)</blockquote> AnusMundi, załączam fotkę w większej rozdzielczości, na której wyraźnie widać ruch gwiazd. Załączam również info EXIF - tak, aby Twoje wątpliwości rozwiać. Nie twierdzę, że observator się myli, bo na pewno ma rację, ponieważ mam teraz możliwość obejrzenia zdjęcia na dużej przekątnej ekranu i podobny efekt zauważyłem przy powiększeniu fragmentu fotki z Jowiszem i Sheratanem (wg wskazań observatora). Trudno mi jednak wciąż  pogodzić się z tym, że reszty obiektów poruszenie nie dotyczy, ale to raczej braki wiedzy i doświadczenia w dziedzinie astronomii i optyki :-)Gdyby nie ślad, który "łączy" Wenus i Hamala, to tego tematu w ogóle by nie było, bo zdjęcie nie miałoby nic intrygującego w sobie. Pierwszy raz spotkałem się z takim efektem.Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.PS. Szkoda, że po dwóch latach okazało się, że to nic nadzwyczajnego. Nie będzie już o czym dywagować w wakacyjne wieczory przy piwku ;-) [ external image ] [ external image ]
Ostatnio zmieniony czw lip 24, 2014 2:35 pm przez Gusztaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: observator »

To było dosyć gwałtowne poruszenie aparatu, dlatego słabsze gwiazdy nie pozostawiły śladów tego poruszenia, ale wystarczy że widać wyraźnie identyczny co do kształtu "pląs" ponad Jowiszem, żeby pozbyć się złudzeń. UFO sfotografować jest bardzo trudno, prawie że nie możliwe, bo to od jego "widizimi się" zależy. :Cool:
AnusMundi
Infrzak
Posty: 91
Rejestracja: czw lip 17, 2014 8:53 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: AnusMundi »

Przyjęłam, wszystko pasuje:)!
robertcb
Infranin
Posty: 270
Rejestracja: śr lis 11, 2009 6:52 pm
Kontakt:

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: robertcb »

Ten fragment zdjęcia wszystko wyjaśnia. 
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gusztaf
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:04 am

Re: Proszę o pomoc w interpretacji treści zdjęcia

Post autor: Gusztaf »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="robertcb" data-cid="115705" data-time="1406241134">Ten fragment zdjęcia wszystko wyjaśnia. </blockquote> O tym właśnie napisałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OBSERWACJE Z POLSKI”