"Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Tajemnice zaginionych cywilizacji i zagadki współczesności. Kontrowersyjne odkrycia, hipotezy i rzeczy, o których milczą podręczniki
Awatar użytkownika
Janek
Infrzak
Posty: 68
Rejestracja: wt gru 02, 2014 4:24 pm

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Janek »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="niedźwieć" data-cid="117486" data-time="1413013238">Ja bym to podsumował krótko - na dzień dzisiejszy to, co wiemy o starożytnych, to interpretacja, a nie 'wiedza'.</blockquote> Jeśli wiedza na temat starożytnych kultur pochodzi z filmów lub książek których twórcy mają na celu wzbudzenie sensacji, to rzeczywiście tylko interpretacja. Dobrym przykładem jest Ancient aliens gdy np. w Puma Punku najazd na blok i gość mówi że jest wykonany z diorytu który tam nie występuje podczas gdy tak naprawdę to czerwony piaskowiec którego tam pełno. Potem znów najazd na ten sam blok i gość mówi że nie wiemy jaką techniką został wykonany. Gdyby tylko ujęcie objeło to co jest  obok to wszyscy zobaczyliby masę półproduktów ze śladami obróbki. Gdyby poszukali dokładniej to zobaczylibyśmy narzędzia które tam znaleziono. Potem znów najazd na ten sam blok i gość mówi nie wiemy jak je tam umieszczono. Jakby z kamerą poszedł z drugiej strony to by nagrał rampę jedną z tych których tam pełno. O piramidach to nawet nie chcę się wypowiadać , samo stwierdzenie że nie były objektami sakralnymi wskazuję nieznajomość tematu.Co do Sitchina to łatwo zweryfikować jak bardzo się myli. Oczywiście o ile to kogoś interesuje. Najlepszym źródłem o starożytnych kulturach są biblioteki akademickie w większości dostępne online. Niestety nie w języku polskim. Tu świetna stronka dotycząca literatury Sumerów ze słownikiem. Każdy może sam sprawdzić co oznacza Annunaki.

http://etcsl.orinst.ox.ac.uk/#
flectere si nequeo superos, Acheronta movebo
Awatar użytkownika
Janek
Infrzak
Posty: 68
Rejestracja: wt gru 02, 2014 4:24 pm

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Janek »

Transport2.gif
Jeżeli przyjmiemy jako główne założenie, że rysownik starał się jak najdokładniej przedstawić rzeczywistą scenę transportu posągu, to analizując treść rysunku powinniśmy znaleźć wyjaśnienie co najmniej czterech jego cech charakterystycznych nie spotykanych gdzie indziej. Po pierwsze, rysownik zadał sobie bardzo dużo trudu, aby przedstawić właśnie tyle osób w zaprzęgu. Po drugie, jeden z czterech rzędów ciągnących zdecydowanie wyróżnia się strojem: co druga para ciągnących ma długie fartuszki, a pierwsza paw posiada dziwaczne nakrycia głowy. Po trzecie, liny nie są zaczepione bezpośrednio do sań, lecz do elementu o nietypowym kształcie, który jednym końcem opiera się o płozy. Po czwarte. Jeden z pracujących najprawdopodobniej wylewa jakaś ciecz z przodu sań. Ponieważ jest rzeczą fizycznie niemożliwą aby 166 ludzi było w stanie ciągnąć liny z siłą co najmniej rzędu 9 ton, należało szukać rozwiązania w zastosowaniu jakiegoś urządzenia umożliwiającego przełożenie sił i oczywiście znaleźć punkt oparcia umożliwiający zwiększenie siły. O ile nie jest rzeczą trudną znalezienie odpowiedniej maszyny prostej umożliwiającej zwiększenie siły, o tyle trudno było znaleźć na rysunku interpretację punktu oparcia. Dopiero próba znalezienia przyczyny, dla której jeden szereg ciągnących różni się od innych, pomogła znaleźć wielce prawdopodobną interpretację rysunku przedstawioną na szkicu poniżej.
Transport3.jpg
Egipcjanie nie rozważali problemów ciągnięcia ciężkich głazów i posągów teoretycznie, oni to po prostu realizowali w praktyce. Sprawdzili, że nawet 300 czy 400 ludzi nie dałoby rady ciągnąć z siłą przekraczającą 9 ton. Liny z włókien oprócz szeregu zalet, mają jedną uciążliwą wadę, rozciągają się. Wydłużenia liny zależą oczywiście od wielkości siły rozciągającej, rodzaju splotu i długości liny. Gdyby kilkudziesięcioosobowy szereg ludzi usiłował ciągnąć zapomocą jednej liny, to ostatni w szeregu musiałby zrobić o kilka kroków więcej od pierwszego zanim lina uzyskałaby właściwe naprężenie. Każdorazowe zwolnienie napięcia zmuszałoby do wykonania ponownej pracy naprężania (niebagatelnej), a znajdowanie coraz nowych punktów oparcia dla nóg i zachowanie równoczesności działania wszystkich 50 ludzi jest mocno wątpliwe. Ludzie ci mogliby co najwyżej szarpać liną i byłoby to zajęcie bardzo mało efektywne. Egipcjanie znaleźli genialne rozwiązanie. Okazuje się, że kiedy ludzie starają się utrzymać uciekającą z rąk linę, sytuacja diametralnie się zmienia. Rozciągliwość liny przestaje przeszkadzać, nogi pozostają w miejscu, najwyżej ręce zmienią miejsce chwytu. Oprócz tego, człowiek trzymając uciekającą linę nie wykonuje pracy, w rozumieniu siła razy przesunięcie, jest w stanie utrzymać znacznie więcej niż ciągnąć. Egipcjanie stworzyli coś w rodzaju ruchomego punktu podparcia składającego się z trzech rzędów ciągnących, którzy byli w stanie stawić chwilowo opór rzędu 65 kG każdy, co dało w sumie siłę oporu równą około 8 ton. Dopiero czwarty rząd, właśnie ten wyróżniający się ubiorem, najważniejszy, bo wymagający równoczesności pracy, był tym rzędem ciągnących, który wykonywał właściwą pracę przeciągania posągu. 43 ludzi ciągnęło z siłą 25 kG każdy, co dawało w sumie ponad l tonę. Przy zastosowaniu bardzo ciekawego elementu, w postaci belki drewnianej o niezwykłym kształcie, umożliwiającego przełożenie około 1:9, mogli oni wywierać na sanie z przymocowanym do nich posągiem, siłę 9 ton. Była to siła wystarczająca do ciągnięcia posągu, tym bardziej, że obie strony, ciągnąca i dająca oparcie, dysponowały pewnym zapasem. Przyjmując proporcje wymiarowe rysunku możemy w przybliżeniu ocenić wielkość przesunięcia posągu w jednym cyklu pracy. Jeśli przyjmiemy za możliwy 60° obrót belki w specjalnym gnieździe na końcu płóz, to przesunięcie sań mogło wynosić około 6 cm, w tym czasie szereg ciągnących przesunąłby się o 54 cm, następnie ciągnący cofnęliby się o 48 cm, szeregi stawiających opór przesunęłyby się do przodu o 6 cm (nie wykonując żadnej pracy) i cykl mógłby się powtórzyć. Najbardziej obciążonym elementem byłoby gniazdo obrotu belki w zakończeniu płóz. Naciski występujące w tym miejscu z całą pewnością wymagały polewania wodą.
Transport4.gif
 Fragment pochodzi z książki "O piramidach inaczej" Andrzeja Bochnackiego. Według mnie jest to dość ciekawa teoria dotycząca metod transportu, warta pokazania ponieważ Egipcjanie bez wątpienia używali maszyn prostych. Jest w niej pewien niuans który psuje ogólny zarys tej metody i ciekawy jestem czy ktoś to również zauważy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
flectere si nequeo superos, Acheronta movebo
robrep
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 10:25 am

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: robrep »

A ja mam zapytanie dla chętnych wiedzy co to jest? Zdjęcie zrobiłem sam i jest oryginalne, w punkcie archeologicznych Monte Alban.



A ja mam zapytanie dla chętnych wiedzy co to jest? Zdjęcie zrobiłem sam i jest oryginalne, w punkcie archeologicznych Monte Alban.



A ja mam zapytanie dla chętnych wiedzy co to jest? Zdjęcie zrobiłem sam i jest oryginalne, w punkcie archeologicznych Monte Alban.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Ronin »

Jak Meksyk to może to urson?
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Ciekawski Jasiu »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Janek" data-cid="121169" data-time="1424196660"> Według mnie jest to dość ciekawa teoria dotycząca metod transportu, warta pokazania ponieważ Egipcjanie bez wątpienia używali maszyn prostych. Jest w niej pewien niuans który psuje ogólny zarys tej metody i ciekawy jestem czy ktoś to również zauważy.</blockquote>Wg mnie, stosowane przez egipcjan materiały nie wytrzymają tych sił. Na dodatek ża każdym razem trzeba pokonać siłę bezwładności.
Awatar użytkownika
niedzwiec
Zaangażowany Infranin
Posty: 354
Rejestracja: śr sty 05, 2011 9:06 am
Kontakt:

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: niedzwiec »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Janek" data-cid="121169" data-time="1424196660">Według mnie jest to dość ciekawa teoria dotycząca metod transportu, warta pokazania ponieważ Egipcjanie bez wątpienia używali maszyn prostych. Jest w niej pewien niuans który psuje ogólny zarys tej metody i ciekawy jestem czy ktoś to również zauważy.</blockquote> Ciekawa, nie ciekawa. Jeśli przyjmiemy, że egipscy inżynierowie byli geniuszami fizyki newtonowskiej i dokładnie w ten sposób transportowano posągi, obeliski i bloki na budowę piramid i świątyń, to czy ten gość, w swojej książce rozwija inne kwestie, i.e.: - jak obrabiano pojedyncze bloki z taką precyzją- załadunek do transportu, rozładunek i umieszczenie / montowanie - jak i czym to robiono i najważniejsze - czas. W przypadku teorii nt. choćby budowy piramid, ja zawsze mam problem z ramami czasowymi, które podają źródła historyczne. Gdzieś na necie kiedyś widziałem wyliczenie jakiegoś inża, że aby zbudować Wielką Piramidę w takim czasie, w jakim naukowcy twierdzą, że została zbudowana, bloki musiałyby być kładzione za pierwszym podejściem średnio co kilka sekund.
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Ciekawski Jasiu »

Żródła podają, że piramida zbudowana jest z 2,3 mln. kamiennych bloków, które ważą od 3 do 15 ton plus bloki granitowe ważące od 30 do 80 ton. Z prostego wyliczenia, zakładając budowę w czasie 20 lat bez przerw 12 h / dobę, miliby około 2 minut na blok. na YT jest film chyba "wielki kamień" czy przewóz wielkiego kamienia........  Kamień waży chyba z 8t  załadowanie go na ciężarówkę przy użyciu Dźwigu trwa około 30 min. Co by nie mówić, jeśli nawet uzywali prostych w działaniu i budowie maszyn za wszystkim stała genialna myśl.
Awatar użytkownika
Janek
Infrzak
Posty: 68
Rejestracja: wt gru 02, 2014 4:24 pm

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Janek »

Co do czasu budowy piramidy Khufu to prosiłbym o to źródło historyczne mówiące o 20 latach. Przyczyne tej prośby wyjaśnie po otrzymaniu źródła.Co do geniuszu Egipcjan to trzeba pamiętać że przystępując do budowy piramidy Cheopsa mieli za sobą tysiąc lat doświadczenia w obróbce kamienia i jego transporcie. Tyle czasu chyba wystarczy by dobrze poznać materiał? Tylko że Wielka piramida rzeczywiście robi wrażenie, zastosowane rozwiązania sa innowacyjne. To trochę dziwne że patrząc wstecz na Einsteina, Da Vinci czy Archimedesa tak trudno jest przyjąć że archtekt Wielkiej piramidy mógł być takim samym geniuszem jak wielcy znani z historii. Logiczne też że o takim człowieku niewiele jest wzmianek, ponieważ w tamtym okresie był tylko jeden żywy Bóg-faraon.  Kwestie transportu czy obróbki nie są takie łatwe do wytłumaczenia, nie używano jednej metody "na wszystko". Transport materiałów wielko gabarytowych i transport 2 milionów bloków to dwie inne sprawy. Tak samo obróbka, inną metodę stosowało się do wykucia wielkiego obelisku a inne do praktycznie taśmowej produkcji bloków. Padło słowo o precyzji. No cóż tak naprawdę to te bloki takie średnio precyzyjne, są oczywiście elementy jak sarkofagi które są napradę starannie wykończone jednak sam budulec wielkiej piramidy jest obrobiony tylko tak by zachowywał swój wymiar, co na takiej małej powierchni było stosunkowo łatwe. Nasze dzisiejsze narzędzia niewiele się różnią od tych z epoki:
pyra-tools1.gif
 Wracając do transportu tego wielkiego posągu, to i ja miałem takie odczucie że belka która spełnia funkcje przekładni nie wytrzyma tego przeciążenia. Jednak owinięcie jej miedzianą blachą zwiększyłoby wytrzymałość dwukrotnie chociaż ciągle byłby to element najbardziej narażony na uszkodzenie. Widać Egipcjanie dobrze o tym wiedzieli ponieważ na tym rysunku widać jak niosą zapasową belke.Według mnie minusem tej teorii jest kształt belki. Tak wogóle rysunek jest niekompletny, brak całej tylnej części a wg. mnie tam kryje się rozwiązanie funkcjonowania użytej przekładni w praktyce.
Transport.jpg
  
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
flectere si nequeo superos, Acheronta movebo
Awatar użytkownika
Hybrid
Infranin
Posty: 201
Rejestracja: pt gru 28, 2012 7:37 pm

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Hybrid »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Janek" data-cid="121192" data-time="1424278337">Co do czasu budowy piramidy Khufu to prosiłbym o to źródło historyczne mówiące o 20 latach.</blockquote>Źródełka pierwotnego nie ma ''wyschło'' .Natomiast dzisiejsze źródełka twierdzą , że około 20 lat i bądż tu mądry aby cię usatysfakcjonować . Jeżeli nie mamy żadnych wzmianek żródełkowych o tak potężnej inwestycji to skutek jest taki , że faraon jak i banda nierobów ''fellachów'' przejęła to jako spadek ... po kim ? I tu zaczynają się schody - czyli wolna amerykanka , pomysłów tyle ... ile ''mądrych głów'' .  <blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Janek" data-cid="121192" data-time="1424278337">Co do geniuszu Egipcjan to trzeba pamiętać że przystępując do budowy piramidy Cheopsa mieli za sobą tysiąc lat doświadczenia w obróbce kamienia i jego transporcie.  </blockquote> No , proszę , teraz ja zażądam od kolegi źródełka historycznego , mówiącego o tej tysiącletniej kamieniarskiej praktyce - o transporcie , już z grzeczności nie wspominam  . Czyli , zakończenie budowy to rok  (-) 2560 + 1000 praktyka = (-)3560 roczek , wyliczenia rachunkowe jak na razie idą super , nie idzie nachwalić .  Aby tylko szły w parze z ''genialną myślą techniczną'' ..... I tu znowu lipunga , roczki urosły nam jak kominy przemysłowych Katowic a ''genialną myśl techniczną'' ledwo co widać pośród trawnikowej zieleni . Faraon i nieróbstwo ''fellachowe'' było zdolne ... ale do budowy nadnilowych  lepianek i to z mułu rzecznego - i to jest fakt a nie ...  zastosowane rozwiązania sa innowacyjne. 
Ostatnio zmieniony śr lut 18, 2015 5:51 pm przez Hybrid, łącznie zmieniany 1 raz.
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: "Tajemnice Piramid" i "starsza" cywilizacja - dyskusja

Post autor: Ronin »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Hybrid" data-cid="121193" data-time="1424281777">Faraon i nieróbstwo ''fellachowe'' było zdolne ... ale do budowy nadnilowych  lepianek i to z mułu rzecznego - i to jest fakt a nie ...  zastosowane rozwiązania sa innowacyjne. </blockquote>Myśląc w ten sposób, daleko nie zajedziemy, bo gdy ktoś zobaczy np. zamek w Malborku to też powinien wysnuć teorie, że coś z nim nie tak, bo przecież prosty kmieć żył w tamtych czasach w jakiejś lepiance i tylko do budowy lepianki się nadawał... A jednak byli ludzie, którzy potrafili poprowadzić budowę olbrzymich warowni...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAGADKI HISTORII”