Świecące oczy pod lampą UV!

Dziwactwa, cuda, ciekawostki. Czasem straszne, czasem śmieszne...
Rave
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 5:03 pm

Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Rave »

Witam! Odkryłem niedawno, że mojej bliskiej osobie, świecą oczy pod lampą uv! Tzn. dokładnie odbijają jej światło, jak kotu i innym zwierzętom w ciemnościach. Szukałem na ten temat informacji w sieci, ale nic nie znalazłem o tym aby takowe zjawisko miało miejsce u ludzi. W związku z tym, chciałem zapytać tu Was, czy macie na to jakieś wytłumaczenie lub teorie? 
Awatar użytkownika
Perun
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 29, 2014 10:44 am

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Perun »

Witaj Rave. Proponuje zapytać tejże osoby czy jest użytkownikiem soczewek kontaktowych.Jeśli tak, to efekt "Tapetum lucidum" wyjaśniony, jeśli nie to można poszukać dalej, jeśli nadal jesteś ciekaw przyczyny tego efektu.
AnusMundi
Infrzak
Posty: 91
Rejestracja: czw lip 17, 2014 8:53 am

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: AnusMundi »

To normalne. Ciało szkliste wypełniające oko świeci pod wpływem promieniowania UV o odpowiedniej długości fali.
Rave
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 5:03 pm

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Rave »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Perun" data-cid="117559" data-time="1413184698">Witaj Rave. Proponuje zapytać tejże osoby czy jest użytkownikiem soczewek kontaktowych.Jeśli tak, to efekt "Tapetum lucidum" wyjaśniony, jeśli nie to można poszukać dalej, jeśli nadal jesteś ciekaw przyczyny tego efektu.</blockquote>Ta osoba nie nosi żadnych soczewek. Poza tym ja, plus kilku znajomych nosimy soczewki i nie ma tego efektu u nas. <blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AnusMundi" data-cid="117564" data-time="1413194732">To normalne. Ciało szkliste wypełniające oko świeci pod wpływem promieniowania UV o odpowiedniej długości fali.</blockquote>Sprawdzałem - ciało szkliste odbijające światło posiadają tylko wybrane gatunki zwierząt, ale nie człowiek. Poza tym u wiekszości zwierząt ciało szkliste nie odbija promieni uv a tym bardziej u człowieka.
Ostatnio zmieniony pn paź 13, 2014 8:29 pm przez Rave, łącznie zmieniany 1 raz.
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Ronin »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Rave" data-cid="117590" data-time="1413232062">Ta osoba nie nosi żadnych soczewek. Poza tym ja, plus kilku znajomych nosimy soczewki i nie ma tego efektu u nas. Sprawdzałem - ciało szkliste odbijające światło posiadają tylko wybrane gatunki zwierząt, ale nie człowiek. Poza tym u wiekszości zwierząt ciało szkliste nie odbija promieni uv a tym bardziej u człowieka.</blockquote> Sam sobie odpowiedziałeś...  Twoja bliska osoba nie jest człowiekiem...
Rave
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 5:03 pm

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Rave »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Ronin" data-cid="117592" data-time="1413233906"> Sam sobie odpowiedziałeś...  Twoja bliska osoba nie jest człowiekiem...</blockquote> I to wszystko...???
AnusMundi
Infrzak
Posty: 91
Rejestracja: czw lip 17, 2014 8:53 am

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: AnusMundi »

Rave napisał: "Sprawdzałem - ciało szkliste odbijające światło posiadają tylko wybrane gatunki zwierząt, ale nie człowiek. Poza tym u wiekszości zwierząt ciało szkliste nie odbija promieni uv a tym bardziej u człowieka."Coś źle sprawdzałeś. Mylisz pojęcia. W oczach zwierząt nocnych za odbicie światła (i polepszenie widzenia w złych warunkach oświetleniowych) nie odpowiada ciało szkliste, a błona odblaskowa, czy inaczej tapetum lucidum (http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82ona_odblaskowa). Błona ta jednak nie świeci w świetle UV.Świeci natomiast pod wpływem tego światła ciało szkliste wypełniające gałkę oczną (Pluciński T., "Doświadczenia chemiczne", w rozdziale o luminescencji).Pewne znaczenie może mieć kolor tęczówki. Jaki jest?
Awatar użytkownika
Katarzyna_1
Homo Infranius Alfa
Posty: 1969
Rejestracja: sob lut 06, 2010 4:22 pm
Kontakt:

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Katarzyna_1 »

Rave, świecące oczy to oznaka pożądania :InLove:
"Balbus melius balbi verba cognoscit"
Rave
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 5:03 pm

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: Rave »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="AnusMundi" data-cid="117608" data-time="1413266313">Rave napisał: "Sprawdzałem - ciało szkliste odbijające światło posiadają tylko wybrane gatunki zwierząt, ale nie człowiek. Poza tym u wiekszości zwierząt ciało szkliste nie odbija promieni uv a tym bardziej u człowieka."Coś źle sprawdzałeś. Mylisz pojęcia. W oczach zwierząt nocnych za odbicie światła (i polepszenie widzenia w złych warunkach oświetleniowych) nie odpowiada ciało szkliste, a błona odblaskowa, czy inaczej tapetum lucidum (http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82ona_odblaskowa). Błona ta jednak nie świeci w świetle UV.Świeci natomiast pod wpływem tego światła ciało szkliste wypełniające gałkę oczną (Pluciński T., "Doświadczenia chemiczne", w rozdziale o luminescencji).Pewne znaczenie może mieć kolor tęczówki. Jaki jest?</blockquote>Kolor tęczówki jest brązowy. Poza tym nie tylko chodzi o tęczówkę, bo pod różnymi kątami świecą też białka i źrenice! 
Awatar użytkownika
danut
Homo Infranius Alfa
Posty: 2660
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 9:45 pm
Kontakt:

Re: Świecące oczy pod lampą UV!

Post autor: danut »

I sprawa jasna. Ciemne kolory mają większy współczynnik odbicia rozproszonego światła. Widziałam te efekty już na niejednym zdjęciu  różnych ludzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GABINET NIEZWYKŁOŚCI”