"Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Relacje, zdjęcia i doniesienia z kraju.
Awatar użytkownika
Newsman
Weteran Infranin
Posty: 1379
Rejestracja: śr wrz 09, 2009 10:17 am
Kontakt:

"Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: Newsman »

Poniżej opis ciekawego zjawiska przesłany na Facebooku przez pana B.D.Szczególnie prosimy o opinię naszych ufologów oraz astronomów. Relacja "Połowa lipca 2007 r., olice Starogardu Gdańskiego, godzina ok 2:15-2:30, północno-wschodnia część nieba.

Akurat patrzyłem dosłownie w to miejsce (obserwowałem gwiazdy).

 Na niebie wystąpił jasnozielony rozbłysk którego brzegi (fale) rozeszły się w kształcie jajka. Z tego jaja wyskoczyła jasnozielona krecha - idealnie równa. To coś po prostu wystrzeliło przed siebie zostawiając za sobą taki ślad.

 Krecha przeciągnęła się przez jakieś (gdyby obracać się wkoło siebie i przyjąć cały widnokrąg jako 100%) przez jakieś 20 % nieba. Ruch obiektu odbywał się "w górę" na wskroś nieba (a nie w dół tak jakby miał spadać).



Całe zjawisko (rozbłysk, zostawienie za sobą smugi i wygaśnięcie śladu zostawionego na niebie) trwało ok. sekundy.



Tyle.. I myślę, że to nie była kometa ani gwiazda. Ani cokolwiek co widziałem wcześniej.
 A, no i zapomniałem dodać. to nie było blisko. Obiekt nie był gdzieś widoczny z perspektywy z której normalnie obserwujemy samoloty itd."
Ostatnio zmieniony śr paź 29, 2014 5:28 pm przez Newsman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
charlie2tango
Infranin
Posty: 246
Rejestracja: ndz lis 10, 2013 7:53 am

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: charlie2tango »

Napęd pulsacyjny?
Pozdrawiam
c2t
"Na Księżycu się nie żyje / a na Ziemi ziemskie troski / Nikt nie mieszka na Księżycu / morsem nadał Pan Twardowski
 Ciekaw jestem gdzie jest E.T. i co robi dziś pies Łajka / Skąd się biorą ci kosmici w dobranockach snach i bajkach"  Akurat "Bajka o Księżycu"
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: azor »

Nie wygląda to faktycznie na spadek meteorytu lub innego zjawiska astronomicznego, być może było to coś związane z satelitami jej spaleniem się w atmosferze ? Ciężko coś więcej powiedzieć ze względu na krótki czas zjawiska ?
Awatar użytkownika
charlie2tango
Infranin
Posty: 246
Rejestracja: ndz lis 10, 2013 7:53 am

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: charlie2tango »

A może to była eksplozja meteoru, albo tak jak pisze azor, coś związanego ze spalaniem się satelity w atmosferze? Fakt, że świadek mówi o ruchu w górę, ale może odłamek miał kształt taki jak dyfuzory samolotów odrzutowych, lecąc z prędkością ponaddźwiękową sprężył pod sobą powietrze, uzyskał siłę nośną i poleciał gdzieś dalej?
Pozdrawiam
c2t
"Na Księżycu się nie żyje / a na Ziemi ziemskie troski / Nikt nie mieszka na Księżycu / morsem nadał Pan Twardowski
 Ciekaw jestem gdzie jest E.T. i co robi dziś pies Łajka / Skąd się biorą ci kosmici w dobranockach snach i bajkach"  Akurat "Bajka o Księżycu"
Ronin
Zaangażowany Infranin
Posty: 349
Rejestracja: pt mar 15, 2013 2:53 pm
Kontakt:

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: Ronin »

Raczej jakiś meteor. Pierwsza faza wszedł w atmosferę, spaliła się zewnętrzna warstwa dając efekt małej eksplozji (na niebie wystąpił jasnozielony rozbłysk którego brzegi (fale) rozeszły się w kształcie jajka. ). Dalej pomknęło to co zostało, twardsze jądro (Z tego jaja wyskoczyła jasnozielona krecha - idealnie równa. To coś po prostu wystrzeliło przed siebie zostawiając za sobą taki ślad.).  A kierunek w którym to poleciało to już raczej kwestia kulistości ziemi, (a przy okazji atmosfery) plus złudzenie...
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: azor »

Moja żona z córką też coś podobnego dziś zauważyły - zielony rozbłysk i potem coś spadającego w dół koloru zielonego, na leonidy jeszcze czas chyba ?
Awatar użytkownika
Arek 1973
Homo Infranius Alfa
Posty: 2940
Rejestracja: śr paź 29, 2008 6:13 am
Kontakt:

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: Arek 1973 »

Ja też  widziałem taką  krechę nocą,,,była mocno  seledynowa aż  zamarłem na chwilę czekając na odgłos eksplozji,,,,ale nic. U mnie był to jednak tor pod lekkim kątem w dół, nie tak jak  opisuje świadek powyżej
"Jestem fanem nauki ale nie jej ślepym wyznawcą"
 
<a href="https://www.facebook.com/arek.czaja">ht ... k.czaja</a>
Franks
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 19, 2014 12:32 pm

Re: "Rozbłysk i kreska" - anomalia na niebie

Post autor: Franks »

Miałem podobne zdarzenie ale były to dwa obiekty jeden po drugim tor lotu w stosunku do ziemi poziomy . Błyski lot dosyć długi jak na prędkość  obiektów jakieś 3 sek  po czym jeden wygasa a drugi skręca ku atmosferze i znika w rozbłysku . Kolor po prostu jasny biel?Zdarzenie miało po dyskusji  z synami na temat obcych z ich strony dominował pesymizm .... szkoda że któryś ze mną nie wyszedł na taras , nawet nie chciało mi się o tym wspominać po powrocie do domu... pytanie czy meteoryty mogą zmieniać  w końcowej fazie trajektorie lotu ku górze i ginąć w ponownym rozbłysku? ( moja perspektywa )
ODPOWIEDZ

Wróć do „OBSERWACJE Z POLSKI”