Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Listy forumowiczów i czytelników. Podziel się swoim niezwykłym przeżyciem!
Awatar użytkownika
Scoobany
Zaangażowany Infranin
Posty: 302
Rejestracja: ndz wrz 19, 2010 11:39 am
Kontakt:

Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: Scoobany »

Ostatnimi dni możemy zaobserwować na niebie ładne połączenie Marsa, Wenus i Księżyca. Postanowiłem zrobić kilka zdjęć na pamiątkę. Właściwie nic konkretnego mi nie wyszło, ale na gotowych już zdjęciach zauważyłem dziwną anomalię. Nie wiem, czy jest ona spowodowana błędami cyfrowymi, czy czymś innym, jednak zrobiłem już sporo zdjęć swoim aparatem i nigdy niczego takiego nie zaobserwowałem.  Zdjęcia robione ze statywu, z jednego miejsca, lekko różniące się między sobą, bo statyw średnio stabilny jest przy dotykaniu go. Migawka wyzwalana pilotem. Zdjęcia poddałem lekkiej poprawie, żeby lepiej było widać obiekt. Oczywiście na prośbę mogę udostępnić oryginalne pliki RAW. Ciekawi mnie, czy to coś zwykłego, czy może niego mniej normalnego. Czekam na wasze opinie.  1 zdjęcie - godzina 18:24, czas ekspozycji - 6 sekund. [ external image ] 2 zdjęcie - godzina 18:25, czas ekspozycji - 5 sekund. [ external image ] 3 zdjęcie - godzina 18:25, czas ekspozycji - 10 sekund [ external image ] 4 zdjęcie - godzina 18:27, czas ekspozycji - 2,5 sekundy [ external image ]
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: azor »

Wygląda to interesująco kształt i to otoczka, ale na pierwszym zdjęciu wyraźnie widać, ze światło jest na tle gałęzi, ponieważ  lekko je przysłania. Ja bym jednak tutaj skłaniał się ku refleksowi  (?)pomimo, że widać przesunięcie punktu, ale i też kadry się nieco zmieniają. Wiesz na twoim miejscu spróbowałbym jeszcze raz w tym miejscu w tych samych ustawieniach powtórzyć fotki. Refleksy z reguły są powtarzalne, choć ten jest bardzo ''egzotyczny '' ;)
Awatar użytkownika
Tomas
Infrzak
Posty: 35
Rejestracja: sob lip 28, 2012 11:16 am
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: Tomas »

Tak jak sugeruje azor, turkusowe refleksy we wnętrzu optyki obiektywu wygenerowała Wenus. To nie ufo. Złożyłem razem cztery fotki na  nieruchomej sylwetce drzewa w centrum, dzięki czemu uwidocznił się ruch gwiazd, Wenus, Marsa, Księżyca i wspomniane refleksy dominującego blasku planety Wenus, które przemieszczały się w przeciwnym kierunku. [ external image ]
Ostatnio zmieniony ndz lut 22, 2015 6:39 pm przez Tomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: azor »

Tomas bardzo dobra robota i zagadka się wyjaśniła.
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: Ciekawski Jasiu »

Mi nie odpowiada takie wyjaśnienie. Jeśli miałby to być refleks, to musiałby powstać w jakieś nieczystości obiektywu a wtedy, światło Księżyca utworzyłoby swój refleks. Ponadto przesunięcia Wenus i Księżyca są liniowe a "refleks" w linię nie daje się się wpisać. Świetne strzały Scoobańcu, fartnęło Ci się.
Ostatnio zmieniony ndz lut 22, 2015 10:39 pm przez Ciekawski Jasiu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: azor »

A jakie odpowiada, że to ''kosmici'' ? Szkoda na siłę robić otoczkę dziwności tego zdjęcia skoro jest to ewidentnie ładny refleks.
Awatar użytkownika
observator
Infranin
Posty: 272
Rejestracja: śr mar 07, 2012 2:35 pm
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: observator »

Pytania. Czy zdjęcia są kadrowane? Jeśli tak to proszę o cały kadr. Czy zdjęcia robiłeś na dworze, czy przez szybę?Czy na obiektywie był założony jakiś filtr?
Ostatnio zmieniony pn lut 23, 2015 11:21 am przez observator, łącznie zmieniany 1 raz.
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: Ciekawski Jasiu »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="azor" data-cid="121271" data-time="1424681616">A jakie odpowiada, że to ''kosmici'' ? Szkoda na siłę robić otoczkę dziwności tego zdjęcia skoro jest to ewidentnie ładny refleks.</blockquote>Stwierdzić, że refleks to mało, trzeba wykazać w czym ten refleks powstał. W czystym obiektywie nie ma prawa coś takiego powstać. Długi czas naświetlania ujawnił obiekt, Ogromny Księżyc oświetlony światłam popielatym był ledwo widoczny a na focie wyszedł jak w pełni........
Awatar użytkownika
azor
Homo Infranius Alfa
Posty: 2463
Rejestracja: wt cze 19, 2007 9:45 pm
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: azor »

Toż to zostało już wykazane. Wiesz skoro mówisz, że w czystym obiektywie nie ma prawa powstać taki refleks, to chyba nigdy nie robiłeś zdjęć nocnych. Druga sprawa nie zauważasz, że to coś jest na gałęziach tego drzewa a zatem bardzo blisko. Gdyby to był obiekt w ruchu nie mógłby wyjść jak na zdjęciu byłby rozciągnięty  nawet w stosunku jego bardzo wolnego lotu. W Księżycu też się doszukujesz czegoś dziwnego bo tak wyszedł ?
Ciekawski Jasiu
Infrańczyk
Posty: 195
Rejestracja: wt kwie 17, 2012 11:51 am
Kontakt:

Re: Dziwna rzecz podczas fotografowania Księżyca i Wenus

Post autor: Ciekawski Jasiu »

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="azor" data-cid="121276" data-time="1424696246"> . W Księżycu też się doszukujesz czegoś dziwnego bo tak wyszedł ?</blockquote>Dziwność Księżyca polega na tym, że na focie świeci jak w pełni a w realu świecił tylko taki malutki rogalik, reszta była oświetlona jedynie światłem Ziemi. Świadczy to o długim czasie naświetlania co  sam autor potwierdza - 10s. Co do rozciągnięcia obiektu poruszającego się ruchem jednostajnym to się zgadzam, słuszna uwaga.  Hmm..??? Kapitulacja, zostaje  refluks :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „RELACJE I HISTORIE CZYTELNIKÓW”