Ilustracja opublikowana przez Europejskie Obserwatorium Południowe przedstawia artystyczną wizję atmosfery wokół pozasłonecznej planety typu super-Ziemia. Taką nazwę otrzymały skalne egzoplanety, które są tylko kilka razy większe od Ziemi – czytamy w serwisie physorg.com.
[ external image ]
Krążąca niedaleko Ziemi skalna pozasłoneczna planeta Gliese 581d została przez naukowców uznana za pierwszą poza naszym układem słonecznym, która spełnia kluczowe wymagania konieczne do podtrzymania życia. Wydaje się, że ma ona potencjał pozwalający na wzrost temperatury do poziomu ziemskiego. Podobnie jest z wilgotnością. Warunki na tej egzoplanecie zdaniem naukowców pozwalają na pielęgnowanie życia podobnego do tego z Ziemi.
Planeta krąży wokół gwiazdy Gliese 581 oddalonej o około 20 lat świetlnych od Ziemi, co powoduje, że jest ona jednym z naszych najbliższych sąsiadów. Jak przypuszczają naukowcy dzięki gęstej atmosferze dwutlenku węgla klimat na tej egzoplanecie jest nie tylko stabilny, ale pozwala również na występowanie oceanów, chmur i deszczy – poinformowało w komunikacie prasowym francuskie Krajowe Centrum Badań Naukowych (CNRS).
Planety pozasłoneczne są nazywane od gwiazd wokół których krążą i listowane alfabetycznie wg kolejności w jakiej zostały odkryte.
Jak zauważa serwis physorg.com, planeta Gliese 581d waży co najmniej siedem razy tyle co Ziemia i jest około dwa razy od niej większa. Dociera do niej mniej niż jedna trzecia promieniowania słonecznego, poza tym jedna strona planety zawsze jest oświetlona, a druga zawsze pozostaje w ciemności.
Gęsta atmosfera wypełniona dwutlenkiem węgla potrafi zatrzymać i przechować ciepło, a czerwone światło gwiazdy potrafi przejść przez atmosferę i ogrzać powierzchnię planety. Zdaniem naukowców temperatura pozwala na obecność wody na powierzchni planety.
Gęste powietrze i chmury powodują, że powierzchnię Gliese 581 d spowija wieczny mrok. Z kolei masa planety skutkuje siłą grawitacji około dwa razy większą niż ta na Ziemi. Problemem pozostaje dotarcie na tę planetę. Podróż obecnie znanymi nam środkami transportu trwałaby około 300 tysięcy lat – podsumowuje serwis physorg.com.
Za: Onet.pl