Naukowcy z Indii odkryli trzy nieznane dotychczas gatunki bakterii żyjących w wyższych warstwach stratosfery. Bakterie te są odporne na działanie promieniowania ultrafioletowego i w niczym nie przypominają gatunków bakterii żyjących na naszej planecie.
Naukowcy odkryli ich obecność w próbkach pobranych przez balon wysłany w wyższe warstwy stratosfery, poinformowała indyjska Organizacja Badań Przestrzeni Kosmicznej (Indian Space Research Organization - ISRO) w wydanym komunikacie.
Stratosfera jest poddawana tak wysokim dawkom promieniowania ultrafioletowego, że praktycznie zabija ono zdecydowaną większość wszystkich żyjących organizmów. Podczas analizy próbek mikrobiolodzy odkryli jednak obecność dwunastu kolonii bakterii i sześciu kolonii grzybów. Trzy z kolonii bakterii stanowiły zupełnie nieznany dotychczas gatunek. Jeden z nich indyjscy naukowcy nazwali Janibacter hoylei, od nazwiska słynnego astrofizyka Freda Hoyle'a.
- Choć dotychczasowe badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić pozaziemskiego pochodzenia organizmów, to zdecydowanie ich wyniki zachęcają do prowadzenia dalszych prac nad pochodzeniem życia na naszej planecie - napisała w swym komunikacie indyjska Organizacja Badań Przestrzeni Kosmicznej.
onet.pl
Naukowcy odkryli "nieziemskie" bakterie
Re: Naukowcy odkryli "nieziemskie" bakterie
O super
nie wiedziałem ze w takich warunkach mogą żyć bakterie a co dopiero grzyby, ale właśnie na tym przykładzie i zresztą wielu innych, widać, że na samej Ziemi jest jeszcze wiele do odkrycia

Ostatnio zmieniony wt mar 17, 2009 2:13 pm przez ADAX, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: Naukowcy odkryli "nieziemskie" bakterie
O super smile.gif nie wiedziałem ze w takich warunkach mogą żyć bakterie a co dopiero grzyby, ale właśnie na tym przykładzie i zresztą wielu innych, widać, że na samej Ziemi jest jeszcze wiele do odkrycia
Bakterie to jednokomórkowe stworzenia, które nie mają jakiś wyrafinowanych wymagań co do środowiska, praktycznie pojawić się mogą wszędzie. W temperaturze grubo po niżej zera, przechodzą nawet w stan uśpienia, hibernacji co daje im sposobność do swobodnego "zamrożenia się". Nie dziwi mnie tutaj symbioza bakterii z naturą, czytałem już o wielu innych bardziej "ekstremalnych" miejscach gdzie odnajdywano bakterie.
Ostatnio zmieniony wt mar 17, 2009 3:15 pm przez Makbet, łącznie zmieniany 1 raz.