Obłoki srebrzyste

Listy forumowiczów i czytelników. Podziel się swoim niezwykłym przeżyciem!
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Obłoki srebrzyste

Post autor: Rysiek23 »

Wiadomość otrzymana 24 maja 2010 r.:



Kłaniam się,



zbliża się czas, kiedy warto wieczorem (po zachodzie słońca) i wczesnym rankiem (koło 3.30) spojrzeć na północno-zachodni nieboskłon. Na przełomie czerwca i lipca winny się tam bowiem pojawić tzw. obłoki srebrzyste (NLC) - zagadkowe i nie do końca zbadane chmury polarne, unoszące się na wysokości około 80 do 100 km. Parę lat temu NASA wysłała specjalnego satelitę, który ma badać NLC. Nie będę się na ten temat rozpisywał, bowiem w sieci jest mnóstwo informacji na temat obłoków srebrzystych, ale załączam kilka wykonanych przeze mnie w zeszłym roku zdjęć. Z powodzeniem możecie je opublikować. Myślę, że wszyscy pasjonaci tajemnic powinni poznać NLC, bo to jeden fenomenów natury.



Pozdrawiam,

Marcin M. Drews



PS. Zdjęcia wykonane zostały w Lubinie na Dolnym Śląsku (południowy zachód). Ponieważ NLC to obłoki polarne, im dalej na północ, tym lepsze winny być warunki obserwacji. Zachęcam wszystkich do robienia zdjęć i uwieczniania tego pięknego zjawiska. Zeszłoroczne obłoki uznano za najpiękniejsze od kilkunastu lat. Ciekawe, jak będzie w tym sezonie?




Kontakt z autorem zdjęć: marcin.drews@gmail.com (podane za zgodą zainteresowanego)



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



[ external image ]



Trzeba przyznać, że piękne :)
Ostatnio zmieniony wt maja 25, 2010 4:02 pm przez Rysiek23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kalatos
Infranin
Posty: 240
Rejestracja: czw gru 18, 2008 11:53 am
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Kalatos »

Te zdjęcia to piękny przykład noctilucent clouds - Obłoków Srebrzystych. Są to polarne chmury mezosferyczne obserwowane bardzo rzadko po zmroku lub tuż po świcie kiedy słońce znajduje się 6 - 15 stopni poniżej Horyzontu. Chmury te można najczęściej obserwować od Maja do Sierpnia - najlepiej na terenie Polski Północnej. Oczywiście widać je także z innych miejsc kraju ale są to przypadki rzadsze. Swoją drogą NLC wiszą 80km nad ziemią co powoduje że są najwyższymi chmurami obserwowanymi z ziemi. Pozdrawiam!
"Fanatyzm religijny to największe zło tego świata"
Awatar użytkownika
UFOWORLDNEWS
Weteran Infranin
Posty: 1363
Rejestracja: śr sty 28, 2009 2:27 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: UFOWORLDNEWS »

Racja zdjęcia bardzo ładne....
Ostatnio zmieniony wt maja 25, 2010 6:35 pm przez UFOWORLDNEWS, łącznie zmieniany 1 raz.
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Korybut »

Aż z ciekawości się jutro wybiorę po 3:30. Wezmę aparacik, psa... i przejdę się plażą. Szanse, że je zobaczę są większe gdyż mieszkam na północy ;P



PS: Zna się ktoś na lustrzankach? Bo jak robić to w dobrej jakości :) Wezmę aparat siostry, więc jak ktoś wie jak ustawić wszystko na takie warunki (3:30-4:00 rano) to będę wdzięczny jak podpowie.. chodzi o jakieś tam ISO itp.
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
spacemaster92
Full Active
Posty: 544
Rejestracja: sob paź 04, 2008 10:07 am
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: spacemaster92 »

Piękne mam nadzieję, że na północy też to zaobserwuję i zrobię kilka fotek.
Czy wiesz że tylko jedno naciśnięcie guzika może przekreślić 10 000 lat ludzkiej cywilizacji ? A to ...będzie dopiero początek końca .


"Laa shay'a waqi'un mutlaq bale kul'un mumkin"
 
"Jedno ziarenko ryżu może przechylić szale. Jeden człowiek może odmienić losy całego świata"
Awatar użytkownika
Manfredo90
Infrańczyk
Posty: 132
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 9:46 am
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Manfredo90 »

Na prawdę piękne widoki....a co do pytania Korybuta... tutaj myśle że masz odpowiedź:



http://www.trochetechniki.pl/Jak-fotografo...353,page,2.html
Ostatnio zmieniony wt maja 25, 2010 8:17 pm przez Manfredo90, łącznie zmieniany 1 raz.
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Korybut »

Ok. Wczoraj siostra wszystko wytłumaczyła. Niestety nic ciekawego nie zaobserwowałem. Co gorsza mimo czystego nieba to w miejscu gdzie był wschód słońca to wisiały nieruchomo nad horyzontem chmury, więc żadnych ciekawych zdjęć nie zrobiłem. Także pierwsza próba nieudana. Za tydzień wybiorę się na kolejną. Oby było cieplej :)



Nawet fotka wyszła średnio:

[ external image ]
Ostatnio zmieniony śr maja 26, 2010 12:43 pm przez Korybut, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
Bzyk1975
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 27, 2010 5:10 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Bzyk1975 »

Kłaniam się nisko! Postanowiłem się zarejestrować na wypadek, gdyby ktoś miał pytania dotyczące zdjęć i okoliczności ich powstania, jak i danych technicznych czy sposobów fotografowania po zmroku. Żałuję, że moje zdjęcia zostały zamieszczone w tak niskiej rozdzielczości, dlatego też umieściłem dla Was na swojej stronie paczkę z fotografiami znacznie większymi. Plik jest wolny od wirusów i możecie go śmiało pobierać: drews.art.pl.



Pozdrawiam,

Marcin M. Drews



PS. Nie nastawiałbym się teraz na złowienie czegokolwiek. Najbardziej prawdopodobnym momentem ujrzenia NLC jest przełom czerwca i lipca.
Ostatnio zmieniony czw maja 27, 2010 5:24 pm przez Bzyk1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rysiek23
Homo Infranius Alfa
Posty: 3237
Rejestracja: sob cze 02, 2007 11:25 am
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Rysiek23 »

[quote name='Magritte' post='69906' date='27 maj 2010 - 19:22']Żałuję, że moje zdjęcia zostały zamieszczone w tak niskiej rozdzielczości, dlatego też umieściłem dla Was na swojej stronie paczkę z fotografiami znacznie większymi. Plik jest wolny od wirusów i możecie go śmiało pobierać: drews.art.pl.[/quote]



Niestety na potrzeby forum zmniejszyłem zdjęcia przez co straciły na swej spektakularności. Cieszę się, że się zarejestrowałeś i umieściłeś link z oryginalnymi fotkami. Witam w naszym gronie i zachęcam do udziału również w dyskusjach w innych tematach :)
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Korybut »

Magritte. Czerwiec - Lipiec w jakich godzinach? I jakie warunki najczęściej towarzyszą wieczorowi przed? Może jakaś zmiana pogody nagła? Wysokie chmury pod wieczór? Proszę o jakieś podpowiedzi.
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „RELACJE I HISTORIE CZYTELNIKÓW”