Obłoki srebrzyste

Listy forumowiczów i czytelników. Podziel się swoim niezwykłym przeżyciem!
Bzyk1975
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 27, 2010 5:10 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Bzyk1975 »

[quote name='Korybut' post='69924' date='28 maj 2010 - 12:07']Magritte. Czerwiec - Lipiec w jakich godzinach?[/quote]



Tak jak napisałem w liście opublikowanym w pierwszym poście. :) Wieczorem po zachodzie słońca, gdy już zmierzcha, a rano koło 3.30, przed świtem. Są to chmury polarne, więc warunki pogodowe w naszym kraju nie mają na nie wpływu. Są od nas daleko i są wysoko, więc w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rządzą się swoimi własnymi prawami. Jednego dnia mogą pokrywać pół nieba, drugiego - być w ogóle niewidoczne.
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Korybut »

A szansa na ich obserwacje... tak w skali 1 do 10 jeżeli się przez tydzień będzie się ich szukać?
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
Bzyk1975
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 27, 2010 5:10 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Bzyk1975 »

[quote name='Korybut' post='69983' date='29 maj 2010 - 19:07']A szansa na ich obserwacje... tak w skali 1 do 10 jeżeli się przez tydzień będzie się ich szukać?[/quote]





W zeszłym roku widowiska tego nie trzeba było szukać. Obłoki jaśniały jak bożonarodzeniowe drzewko przez mniej więcej dwa tygodnie. Widowisko skończyło się, o ile pamiętam, koło 20 lipca. Słowem w Twojej skali było to w zeszłym roku zdecydowanie 10. :)



Polecam śledzić wątek NLC na forum Astroplis, gdzie znajdziecie również kilka moich zdjęć.
Ostatnio zmieniony sob maja 29, 2010 8:12 pm przez Bzyk1975, łącznie zmieniany 1 raz.
Korybut
Infrańczyk
Posty: 107
Rejestracja: czw lut 25, 2010 12:43 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Korybut »

Byłem wczoraj/dzisiaj w nocy na plaży. Obchodziliśmy ze znajomym noc świętojańską, ale poszliśmy głównie ze względu na te obłoki.. i ku naszemu zdziwieniu naprawdę było je widać.



Co prawda nie były jakieś super widoczne na pół nieba, ale gdzieś koło 24:00 nad różową łuną było widać poziome bialutkie "fale", które znacznie wyróżniały się na tle ciemnego nieba. Przed wschodem już ich nie było. Mam nadzieje, że w tym roku zobaczę je dużo bardziej efektowne. Przecież sezon na nie dopiero się zaczyna :) Szkoda, że nie miałem aparatu ze sobą.
Dzielmy się wiedzą, bo ona jest kluczem do wszystkiego
Bzyk1975
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: czw maja 27, 2010 5:10 pm
Kontakt:

Re: Obłoki srebrzyste

Post autor: Bzyk1975 »

Zgadza się! Nieśmiało pojawiają się obłoki srebrzyste, ale to dopiero początek - w połowie lipca winniśmy zanotować apogeum! Mnie również udało się dziś je zobaczyć. Fotki można znaleźć tutaj: Astropolis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RELACJE I HISTORIE CZYTELNIKÓW”